Wiosenne układanki lewopółkulowe i sekwencje - kreatywna logopedia
8.jpg

Jeden mózg i dwie asymetrycznie działające półkule - to już naukowo potwierdzone fakty. Lewa półkula mózgu odpowiada m.in. za logiczne myślenie oraz zdolności językowe, prawa półkula natomiast za kreatywność i zdolności artystyczne. Nie ma "lepszej" i "gorszej" półkuli, obie tworzą całość, która ze sobą współdziała. W zależności od naszego trybu życia oraz codziennie wykonywanych czynności, kładziemy większy nacisk na jedną lub drugą półkulę mózgu, kształtując w ten sposób konkretne umiejętności.

Pracując z naszymi boxami rozwijasz prawą i lewą półkulę mózgu dziecka - chociaż skupiamy się głównie na rozwoju kreatywności, to z pewnością znajdziecie tam również elementy matematyki, nauki pisania i logicznego myślenia.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Logopedy, stworzyliśmy dziś dla Was ćwiczenia lewopółkulowe do boxa "Ozdoby Wielkanocne". Są to układanki i sekwencje, które pobudzają działanie lewej półkuli mózgu i tym samym wspierają również proces kształtowania mowy u dzieci z problemami logopedycznymi. Coraz częściej wykorzystywane przez logopedów w ramach tzw. "kreatywnej logopedii". Układanki są atrakcyjne dla dziecka i nie kojarzą się ze standardowymi ćwiczeniami mowy, które są powszechnie stosowane.

Układanki lewopółkulowe - polegają na tworzeniu przez dziecko odwzorowania danego układu elementów następujących po sobie w ciągu: pionowo lub poziomo.

  • Dziecko naśladuje przedstawiony na karcie ciąg elementów, tworząc pod nią taki sam układ, zaczynając od lewej strony. Ważne, aby każdy element układany był po kolei, zgodnie z ilustracją na karcie.
  • Kolejnym etapem zabawy będzie uzupełnianie braków - po ułożeniu przez dziecko ciągu elementów, zabieramy jeden z nich i prosimy dziecko o wskazanie, czego brakuje.
  • Uczymy dostrzegania różnic - w odwzorowanej przez dziecko układance, zamieniamy miejscami dwa elementy i prosimy o wskazanie błędu/różnicy

Sekwencje - to uporządkowany ciąg znaków/elementów powtarzający się wg określonej reguły.

W jaki sposób ćwiczymy z dzieckiem?

  • Podobnie, jak w wyżej opisanej układance, pierwszym etapem będzie odwzorowanie przez dziecko, przedstawionej na karcie sekwencji elementów. Układamy od lewej do prawej strony.
  • Następnie układamy część sekwencji i prosimy dziecko, aby kontynuowało wg przyjętej zasady/reguły. Możemy wówczas zakryć kartę, aby zmusić dziecko o logicznego myślenia.
  • Możemy również pobawić się w uzupełnianie - układamy sekwencję z pustymi polami i prosimy dziecko o uzupełnienie odpowiednim elementem wg określonej wcześniej reguły.

MATERIAŁY DO POBRANIA

  1. Karty z układankami i sekwencjami do druku - pobierz TUTAJ i TUTAJ
  2. Elementy układanki - tulipany i marchewki do druku - pobierz TUTAJ
  3. Plansza z 9 polami - pobierz TUTAJ

Zamówiłaś/łeś BOX Ozdoby Wielkanocne lub jesteś naszym subskrybentem? Do układanki wykorzystaj kwiaty stworzone w ramach pracy "Wiosenny ogródek zajączka" oraz piankowe marchewki ozdobne z zestawu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl